Aktivity

Zbojnícka strela

Záprah muránskych norikov a vyhliadkový historický miniautobus spája dve výnimočné železnice. Jedinečnú a stále funkčnú ozubnicovú železnicu z mesta Tisovec do obce Pohronská Polhora a Čiernohronskú lesnú železničku v Čiernom Balogu. Prestupná stanica na trase Zbojníckej strely je Gazdovský dvor pri lazníckej osade Krátke, kde vymeníte konský záprah za vyhliadkový miniautobus. Momentálne premáva vyhliadkový autobus na trase Zbojnícky dvor sedlo Zbojská – Gazdovský dvor sedlo Chlipavice. Konský záprah je možné si objednať minimálne 3 dni dopredu. Záprahy zatiaľ tiež premávajú len na trase Zbojská – Chlipavice. Tu Vás čaká aj tradičné občerstvenie. Zbojnícka strela dosahuje priemernú rýchlosť 20km/h na 6 km vzdialenosti. Zbojnícku strelu môžete využiť aj na krátke vyhliadkové jazdy po okolí sedla Zbojská.

Cestovný poriadok Zbojníckej strely

Zbojnícka strela premáva od 10.00 hod vo viacerých intervaloch. Interval, ktorý trvá cca 1 h 30 min.,  sa môže počas dňa meniť podľa počtu a záujmu cestujúcich.
Minimálny počet cestujúcich je 5 osôb.

Cena jazdy na trase Zbojnícky dvor Zbojská – Chlípavica a späť je 6,00 € – Dosplelá osoba / 4,00€ – Dieťa
Cena jazdy na trase Zbojnícky dvor Zbojská –  Výhliadka Zbojská späť je 4,00 € – Dosplelá osoba / 2,00€ – Dieťa

Jazda na koni hucúľ

Putovanie zbojníckou magistrálou na koňoch

Spoznajte krásy národného parku viac dňovým či len hodinovým putovaním na koni hucuľ. Vhodné pre neskúsených jazdcov aj úplných nováčikov. Nás vyškolený sprievodca Vás priučí tak jazde ako aj vhodnému správaniu v spoločnosti koní. Záleži len na Vás aké dlhé a náročné putovanie si zvolíte. Pri trojhodinovom a viac dňovom putovaní je nocľah a strava zabezpečená v prestupných staniciach na Gazdovskom dvore, v sedle Chlipavica, v sedle Burda a na Prednej hore.

Doslovný preklad slova hucul z rumunského jazyka je „zbojník„. S históriou tohoto koňa – zbojníka a putovania na huculských koňoch súvisí aj náš projekt Huculskej Magistrály, pomocou ktorého by sme chceli postupne návštevníkom autenticky „v sedle hucula“ predstaviť súčastnosť aj minulosť hucula – zbojníka ako aj samotného zbojníctva v mikroregióne Muránskej planiny.

Pre rodiny s detmi máme pripravený konský záprah, ktorým sa môžete vybrať na dobrodružnú jazdu planinou.

Ak máte záujem o netradičné putovanie v sedle hucula kontaktujte nás na e-mailových adresách: info@zbojska.sk prípadne na tel. č. na sprievodcu: +421 911 018 810

Kontaktujte nás min. 1 – 2 týždne pred termínom putovania. Zvážte svoje jazdecké schopnosti a po dohode s Vami vytvoríme ideálnu trasu.
Trasa putovania môže trvať jeden deň s nocľahom, až viacdňové putovanie s viacerými druhmi ubytovania.

Vybavenie: športová obuv a oblečenie, spací vak (letný), pršiplášť, osobné doklady, karta poistenca.

 

Zbojnícky chodník

Navštívte náučný zbojnícky chodník legendárneho tisovského zbojníka Jakuba Surovca a jeho zbojníckej družiny, ktorí unikali panským žandárom zo sedla Zbojská ťažko prístupnou Čertovou dolinou. Chodník je jednosmerný (vystupuje sa roklinou zdola nahor), východzí bod je pri informačnom centre na Zbojníckom dvore a pokračuje súbežne s červeno vyznačenou Rudnou magistrálou smerom na Remetisko, kde opúšťa Rudnú magistrálu a pokračuje cez dolinku Makovo koryto popod železničný viadukt Čertov most smerom k ústiu Čertovej doliny. Pri putovaní Rudnou magistrálou od západu na východ je možné odbočiť na chodník už na Remetisku. Po krátkom vybočení k Čertovej jaskyni a prekonaní tiesňavy Čertova dolina sa náučná trasa vracia späť na Zbojnícky dvor cez lúky Pacherky a salaš v Galičke.

Trasa je značená zeleno-bielou značkou náučného chodníka a jeho dĺžka je 4,7 km s prevýšením 268 metrov. Čas potrebný pre prechod náučného chodníka sú 3 hodiny v pevnej obuvi, lebo časť trasy vedie po skalách rokliny, kde je mokro a šmykľavo, pretože tiesňava je sprístupnená prírode blízkou formou bez veľkých zásahov do terénu (bez osadenia stúpačiek a kovových rebríkov). A z tohto dôvodu nenájdete v doline vydláždený chodník a ani pohodlnú cestičku. Trasa je vedená skalnatým korytom Čertovho potoka po balvanoch a štrku, kde treba podľa vlastného uváženia preskakovať z jedného brehu na druhý bez možnosti prechodu lávkami. Drevenými rebríkmi sú zaistené len tri miesta, kde sa prekonáva skalný prah (s vodopádmi). Mapu okruhu náučnej trasy nájdete na tomto odkaze (chodník je zobrazený oranžovou líniou, ale v teréne je značený zeleno-bielou značkou náučného chodníka).

V období silných dažďov a v zimnom období môže byť prechod tiesňavou Čertovej doliny nebezpečný!

Chodník je možné absolvovať aj so sprievodcom, ktorý prechod trasou spestrí zaujímavým výkladom.

Cena za sprievodcu

Minimálne 10 záujemcov:
6,00 € / dospelí
4,00 € / deti

Menej ako 10 záujemcov:
8,00 € / dospelí
5,00 € / deti

1,50 € / os. školy v prírode nad 15 osôb

Minimálny počet návštevníkov so sprievodcom: 4 osoby
Maximálny počet návštevníkov so sprievodcom: 15 osôb (neplatí pre školy v prírode)

 

Sprievodcu je možné objednať v informačnom centre Zbojníckeho dvora, buď vopred alebo priamo na mieste pred túrou.

Čertova dolina je hlboká kaňonovitá dolina, ukrývajúca prírodné, ale možno aj zbojnícke poklady v jaskyniach. Najvýznamnejšia z nich je Čertova jaskyňa, kde sa skrývala zbojnícka skupina tisovského zbojníka Jakuba Surovca.

V tesnej blízkosti chodníka sa nachádza prírodná rezervácia Čertova dolina, technická pamiatka Ozubnicová železnica  Tisovec – Pohronská Polhora a dva unikátne železničné viadukty (Čertov viadukt a Viadukt pod Dielom)

Na trase NCH sa nachádzajú tieto zastávky:

Zbojnícky dvor (Salaš Zbojská) – štartovací bod trasy,
Remetisko (povesť o mníchovi),
Jaskyňa v Remete,
Rizňa – drevený žľab na spúšťanie dreva,
Zázračná studnička,
Makovo koryto – panel o poľovníctve,
Makovo koryto – panel o lesníctve,
Masarykova cesta (cestný priepust popod teleso štátnej cesty „tunel“),
Čertov viadukt – panel o ozubnicovej trati Pohronská Polhora – Tisovec,
Vyvieračka – ústie Čertovej doliny (upravená studnička),
Zbojnícka jaskyňa – Čertova jaskyňa,
Čertova dolina (Zbojnícky vodopád, úžina Surovcov stisk, Malý vodopád, hate, úžina Posledná barikáda),
Pacherka – panel o ovčiarstve a zbojníkoch,
Galička – pravý karpatský salaš (koliba) s bačom, valachmi a ovečkami v košiari,
Zbojnícky dvor (Salaš Zbojská) – cieľový bod náučného chodníka